Prevence

Prevence revmatických chorob

Prevence vzniku revmatické choroby je vzhledem jejímu multifaktoriálnímu původu a významnému genetickému pozadí poměrně obtížná. Situace je např. u kardiovaskulárních chorob je jistě příznivější. Dědictví genetiky neovlivníme, ale můžeme ovlivnit její manifestaci.

Na vzniku choroby se podílí jistě v podstatné míře i znečištění životního prostředí. Denně se můžeme dočíst o hrůzné chemické kontaminaci půdy, s ní související nejenom s chemickou kvalitou vody, ale i v poslední době zjištěnými mikroplasty. Zde by se mohla odvíjet tendence ke zdravému způsobu život se kterým stav imunitního systému úzce souvisí.

Pro správnou funkci imunitního prostředí je nutnÝ dostatečný přísun selenu do organismu. Ten je však „díky“ kontaminaci půdy ale kyselým dešťům vázán tak, že jej rostliny nemohou dostatečpřijímat. Je tedy žádoucí doplňovat deficit biologicky dostupného selenu doplňky, které jsou běžně dostupné. V menší míře platí totéž a zinku. A stejně nepříznivá je i situace v příjmu omega – 6 a omega – 3 mastných kyselin. V běžné stravě je jejich poměr nyní kolem 15:1, ale optimální je udáván kolen 3:1. Tento trend by mohlo zvrátit doplnění našeho jídelníčku o mořské ryby
(ale pozor na kontaminaci rtutí – tedy maximálně 2x týdně), ořechů, nejrůznějších semen, listové zeleniny.

Copyrights © 2018 - 2024 Mojerevma.cz