Pohybové aktivity

Ač se to zdá vzhledem k projevům revmatických onemocnění neuvěřitelné, podle nových studií mohou některé druhy sportů v boji proti revmatismu výrazně pomoci. Většina pacientů se přitom podvědomě pohybu a sportu vyhýbá, což je podle odborníků škoda.

 

Pohyb – půl zdraví

 

Sport při revmatických chorobách je předmětem nových studií a také hlavním tématem letošního zasedání jedné z nejprestižnějších revmatologických společností v Německu. To, že velká část pacientů s revmatoidní artritidou dává před fyzickou aktivitou přednost klidu a tělesnému šetření, ještě donedávna považovali za vhodné i mnozí lékaři. Nové výzkumy však ukazují, že fyzicky aktivní nemocní mají lepší kvalitu života, jejich stav pak nevyžaduje tolik hospitalizací, a pokud již je pobyt v nemocnici nutný, stráví tam méně času. Pohyb navíc pomáhá zvyšovat svalovou sílu, zlepšuje koordinaci a celkovou kondici.

 

Sporty vhodné…

 

Doporučuje se především jízda na kole či plavání.

Vhodná je též turistika a nordic walking.

Jako sezónní aktivita je ideální běh na lyžích.

Vyzkoušet lze i tanec.

 

… a nevhodné

 

Nedoporučují se činnosti, kde dochází k nekontrolovaným otáčivým pohybům a nárazům.

Nehodí se tedy míčové hry a některé atletické disciplíny.

Vhodné nejsou ani bojové sporty.

Nutné je vyhýbat se činnostem s vysokým rizikem zranění.

 

Bolesti kloubů nejsou překážkou

 

Podle odborníků by měli nemocní strávit pohybem a tréninkem přibližně dvě a půl hodiny týdně. Tehdy nehrozí přetížení pohybového ústrojí, naopak se dostaví pozitivní efekt v podobě lepší kondice a výdrže. Průvodní bolesti kloubů při začátku pohybové aktivity se dají účinně ovlivnit pomocí analgetik, protizánětlivých léčiv a preparátů pro kloubní výživu, případně prostředků biologické léčby. Kdo se udržuje fit, chrání se před srdečními a cévními nemocemi v pozdějším věku. Sport a tělesná aktivita však pomáhají také zmírňovat obtíže při revmatismu, posilují svaly a působí proti stresu. To vše vede k vyšší odolnosti organismu proti zátěži a k lepšímu snášení obtíží. U dětí navíc pohyb přináší radost a vytvářejí se i sociální vazby.

 

Zdroj: www.rheuma-online.de

 

Copyrights © 2018 - 2023 Mojerevma.cz