Antifosfolipidový syndrom
Jako antofosfolipidový syndrom se označuje onemocnění charakterizované výskytem žilních a tepenných trombóz (i současně), komplikací gravidity (potraty) a některými hematologickými projevy (hlavně trombocytopenie). Současně se v krvi vyskytují antifosfolipidové protilátky (lupusantikoagulans, antikardiolipinové protilátky a protilátky proti beta 2 - glykoproteinu 1.
Počet nových případů (incidence) se odhaduje na 5 případů na 100.000 obyvatel, celkový počet pacientů (prevalence) na asi 45 na 100.000 obyvatel.
Etiopatogenese
Jedná se o poruchu mechanismů srážlivosti krve ne zcela jasného mechanizmu. Může se podílet i infekce u geneticky disponovaných jedinců.
Projevy choroby
Nejčastějšími projevy choroby jehluboká žilní trombóza, plicní embolie, gynekologické problémy ( hlavně ztráta plodu), cévní mozková příhoda, trombocytopenie, anemie. Vznik antifosfolipidového syndromu ale může provázet i jiné revmatické choroby (např. systémový lupus) a v tomto případě se jedná o sekundární antifosfolipidový syndrom.
Vyšetření
Výše uvedené klinické projevy choroby s přítomností antifosfolipidových protilátek mohou vést až k téměř jisté diagnóze antifosfolipidového syndromu.
Léčba
Nejčastěji se v léčbě používá heparin, warfarin, kyselina acetylosalicylová, někdy hydroxychlorochin
MUDr. Vladimír Kutal